fbpx
Print this page

A gitár és a vibrafon összhangja

2025. máj. 17.

A jazz történetében akadtak már eddig is kiemelkedő együttműködések gitárosok és vibrafonosok között. Elég ha a ’60-as évek Grant Green – Bobby Hutcherson felvételeire, vagy a ’70-es, ’80-as évek Pat Metheny – Gary Burton lemezeire gondolunk. A két hangszer harmonikusan kiegészíti egymást… persze ha jó kezekbe kerül. Jelen esetben ez adott. Megjelent a Juhász Gábor Trio feat. Holló Aurél: Stories From The West Side című lemez, amit május 22-én este a Fonó Budai Zeneházban fognak a művészek dedikálni a koncert után.

Juhász Gábor Trio feat. Holló Aurél: Stories From The West Side

Leonard Bernstein amerikai karmester és zeneszerző életében jelentős szerepet játszott a jazz. Kimondatlanul is használt erre a műfajra jellemző elemeket a műveiben. Nem kivétel ez alól az ’50-es évek vége felé bemutatott West Side Story sem, amelyben a latin hatások, a jazz és a klasszikus zene elemei egyaránt megjelennek. Mindezek populáris formában, könnyen megjegyezhető, gyönyörű melódiákkal megvalósítva, tálcán kínálva a lehetőséget az igazán „jazzes” feldolgozásra, ami az eltelt közel 70 évben többször meg is történt. Maga a történet a shakespeare-i Romeó és Júlia átirata, de ugyanígy aktualizálni lehet a problémákat, amiket magában hordoz. Szerelem, rasszizmus, bevándorlás, állandó harcban állás valakivel…

Juhász Gábor gitáros is (saját bevallása szerint) ezen érzelmek hatása alatt gondolta újra és válogatta ki a kedvére való dalokat Bernstein eredeti művéből. Méghozzá oly módon, hogy a már 10 éve működő trióját kiegészítette Holló Aurél vibrafonossal. Őt leginkább az Amadinda ütős együttesben végzett tevékenységéből ismerhetjük, de nem szabad elfelejteni, hogy eddig is játszott jazzt, többek között a több mint 30 éve feltűnt, rövid életű Tea nevű zenekarban.

A kiválasztott dalokat a két legszebb, balladisztikus szerzemény, a „Maria” és a „Somewhere” keretezi be. Mindkettőben gyönyörű gitártémákat és vibrafon improvizációkat hallhatunk, az első szám különösen kedvcsináló a továbbiakra nézve. Az egész lemezre jellemző, hogy a gitárszólók mögött a vibrafon ellenpontozza a hangzást, és viszont. Remekül együtt él a két zenész, nagy élmény egy jó hangú rendszeren ezeket a csilingelő hangokat hallgatni. Valahol az is feladatuk volt, hogy énekhang hiányában hangszerekkel adják át a dalok mondanivalóját, amit annak idején szövegesen Stephen Sondheim leírt. Tökéletesen sikerült is, a hallgató szinte együtt énekelheti az ismert részeket, majd elmerülhet a csodálatos improvizációkban, és elgondolkodhat a tartalom időszerűségéről.

A ritmusszekció precíz, tökéletes alapot biztosít a két szólistának, füllel hallható az összhang, ami ez alatt a nem rövid idő alatt kialakult. A lemez vége felé újra megállapíthatjuk, hogy remek ötlet volt a vibrafonnal kiegészíteni a trió játékát. Holló Aurél mintha egész életében ezzel a zenekarral lépett volna fel… csak felsőfokban lehet beszélni erről az együttműködésről.

A május 22-i lemezbemutató koncerten mindenkinél legyen némi készpénz, hogy az albumot oda lehessen tenni ahová tartozik, a CD gyűjtemény „magyar előadók” szekciójába.

Juhász Gábor – gitár
Kovács Zoltán – bőgő
Jeszenszky György – dob      
Holló Aurél – vibrafon, marimba

 

  1. Maria
  2. I Feel Pretty
  3. Gee, Officer Krupke
  4. Tonight
  5. America
  6. Somewhere

 

1% Köszönjük, ha az SZJA 1%-át a Jazzponthu Kulturális Alapítvány részére ajánlja fel!
Jazzponthu Kulturális Alapítvány (adószám: 19345684-1-43)

Pontos leírást ITT talál.