A tízezer dollár összdíjazású versenyt a saját tervezésű hangszereknek hirdették meg, melynek két online fordulója volt, majd a helyszínen kellett megszólaltatni egy segítővel a hangszert. A zsűri díjazása mellett a közönség is szavazhatott a számukra legkedveltebb hangszerre.
Leginkább az elektronika segítségével megszóltatásra kerülő tárgyak, hangeszközök jutottak a döntőbe, üdítő kivételnek számított Váczi Dani Glissotarja, ami egy fúvós hangszer és elektronika nélkül is működik.
A Glissotart Terebessy Tóbiással 2016-ban kezdte el fejleszteni Váczi Dani, akinek a terve a következő volt: „Egy érintés nélküli, hegedűszerű fafúvós hangszert szerettem volna készíteni, hogy hozzáférésem legyen a hangmagasság teljes folytonosságához.”
A hanglyukak helyett a Glissotar egy hosszanti nyílást használ a hangszer csövén, amelyet egy feszített szalag borít. A szalag lenyomása lezárja a nyílást, így bármilyen hangot előállíthat a hangmagasság-folytonosságában. Fújós, de egyben húros hangszer is. A tárogató, kúpos fatestű, magyar nádnyelves hangszer a Glissotar alapja: https://www.glissonic.com/
A Glissotar nemcsak a zsűri fődíját vitte el, hanem a közönségnek is ez a hangszer tetszett a legjobban.
Gratulálunk a feltalálóknak!
Legközelebb a BMC koncerttermében lehet meghallgatni a hangszert a Budapesti Vonósok közreműködésével, április 2-án, 17 órakor.
Itt meghallgatható Ted Gurch és Dani előadása a versenyen:
Fotó: youtube