Az idÅ‘ tájt jelent meg elsÅ‘ albuma is a szigetországban és érdemes felidézni, mit Ãrt akkor errÅ‘l a lemezrÅ‘l a londoni esti újság, az Evening Standard jazz kritikusa:
"Ez a ragyogóan gördülékeny újonc Magyarországról nemrég megnyerte a Martial Solal nemzetközi zongoradÃjat, lenyűgözve Solalt, Danilo Perezt és a zsűriben helyet foglaló összes többi zongorista nagyságot. Kamara jazzként is lehetne jellemezni Szabó feszes trió-muzsikáját, de a zenészek magyar vérébÅ‘l fakadó extra tűz és érzékiség legalább annyi erÅ‘t, mint lÃraiságot kölcsönöz a zenének."
A "ragyogóan gördülékeny újonc" azóta komoly tényezÅ‘jévé vált a kaliforniai és általában az amerikai jazz szÃntérnek, olyan zenésztársakkal, mint Peter Erskine, Chris Potter, Kurt Rosenwinkel Jimmy Haslip vagy John Zorn, de szerencsénkre gyakran ingázik Amerika nyugati partja és szülÅ‘hazája között.
Ezen a második 606-os jelenésén is komoly erÅ‘k sorakoztak fel mellette. A szaxofonos Iain Ballamy, aki elÅ‘ször, legalábbis szerintem, minden idÅ‘k legeredetibb modern brit big bandjében, a Loose Tubesban hÃvta fel magára a figyelmet, most már a nemzetközi tényezÅ‘nek számÃtó ECM lemezkiadó egyik ékessége és Danihoz hasonlóan számottevÅ‘, igen eredeti komponista is. Egyébként Iain régen játszott már magyarokkal. Emlékezetesek közös koncertjei Arnie Somogyi brit-magyar csapatával, amelyben Tony Lakatos és Bende Zsolt is játszott, de együttműködött az évezred elején a cimbalmos Balogh Kálmánnal, majd hegedűsünkkel, Lantos Zoltánnal is. Világsztár partnerei közé sorolhatjuk Gil Evanst, George Colemant, Cedar Waltont, John Taylort, Django Batest és Kenny Wernert is.
A bÅ‘gÅ‘s Misha Mullov Abbado, a néhai nagyhÃrű olasz karmester fia, hangszerének egyik legfigyelemreméltóbb és legmelodikusabb exponense a brit "ifjú gárda" soraiban. Ez lesz a harmadik bevetése magyar jazz-zenésszel. Eddig Lakatos Sosóval és Jónás RezsÅ‘vel csillogtatta tudását.
A dobos Winston Clifford talán a legismertebb magyar jazz-zenész körökben. Ez a fantasztikus könnyedséggel és virtuozitással játszó, scat-énekesnek se kutya dobművész alapÃtó tagja volt Arnie Somogyi már korábban emlÃtett Cold Cherry Soup zenekarának, továbbá Å‘ dobolt a 606-ban magyarként elsÅ‘nek fellépÅ‘ Tisza Bea vegyes együttesében, melynek a zongorista Nagy János is tagja volt. KésÅ‘bb Nagy Jancsival és Lattmann Bélával trióban kápráztatta el a Budapest Jazz Club közönségét. Emellett Londonban játszott még Juhász Gáborral, Sárközi Lalival, Szakcsi Robival, SzÅ‘ke Nikivel, a néhai Fábián Julival, Claudia Campagnollal (lánykori nevén Dancs Claudia), Tóth Viktorral és Oláh Kálmánnal is. Csoda, hogy még nem tud magyarul. Ehhez még hozzátehetjük a brit jazz "Ki Kicsodáját", de Monty Alexandert, Gary Bartzt, Art Farmert, Archie Sheppet, Freddie Hubbardot és Bireli Lagrenet is.
Ami a koncert elÅ‘zményeit illeti, greenwhichi idÅ‘számÃtás szerint 09:51-kor érkezett messenger üzenet Danitól, miszerint késni fog a gépe. Pedig nagyon alapos internetes elÅ‘készület folyt már a zenészek között.
Történetesen 2 órás késéssel szállt le a gép a Heathrow repülÅ‘téren. Dani úgy ért be a klubba, hogy szűk félóra maradt a próbára. Maximum 2-3 számba nézhettek bele, habár az javÃtott a helyzeten, hogy emailben már elÅ‘zetesen kottákat cseréltek, hiszen Dani és Iain is készült eredeti anyaggal.
A nyitószám egy elképesztÅ‘en gyönyörű témájú sztenderd volt, amit nem ismertem. Az elÅ‘bbi mondatnak azonban csak a második fele igaz, mert - mint kiderült - nem sztenderd volt, hanem Iain Ballamy "Strawberry" (Eper) c. saját szerzeménye. Dani szólózott elsÅ‘ként. Gyönyörű letisztult játékot hallhattunk, ahol minden hang számÃtott, mindegyiknek helye volt, és amikor annak ott volt az ideje, fenséges akkordokat fogott. Ezt kiegészÃtette Misha ötletes és melodikus bÅ‘gÅ‘ kÃsérete, ami majdnem duett-számba ment, mert játéka nem hallatszott alárendeltnek, inkább kiegészÃtÅ‘ szerepet töltött be. Szólója is szerzeményszerű volt, noha harmóniai szempontból tökéletesen beleillett a témába.
Dani "I Crooned" cÃmű száma következett (legegyszerűbb fordÃtása: "Dúdoltam") Iain elÅ‘ször játékosan feldarabolta a témát, majd bemutatta, hogy kell összerakni a különbözÅ‘ mozaikokat. Winston dobjátéka teljes mértékben hozta azt az elképesztÅ‘en érzékeny dinamikát, ami a védjegye, és ezzel megágyazott annak az fantasztikus tűzijátéknak, amit Dani produkált. EbbÅ‘l szinte észrevétlenül kialakult egy csodálatosan telepatikus duett Misha és Dani között, ami fokozatosan átlényegült Dani és Iain duettjévé.
És itt kell megejtenem egy olyan megjegyzést, amit bárcsak én tettem volna, de sajnos a párom szájából hangzott el: "Az ember sokszor lát kvartetteket, melyeknek tagjai egymást követően improvizálnak, ami úgy történik, hogy egy ember játszik és a többi jóformán meredten nézi, aztán valaki más jön és a másik három hagyja magára. Itt viszont mindenki játszik, minden szóló közben a többi is beleteszi a magáét." Valóban a zenei együtt gondolkodás magasiskoláját produkálta ez a négyesfogat.
Harmadiknak egy olyan Bill Evans számot játszottak, a "Very early"-t, amit elÅ‘ször Szabó Dani emlékezetes triójának (szegény Mohay Andrissal és Szandai Matyival, aki az idén hagyott itt minket) elÅ‘adásában hallottam a Nyitott Műhelyben, és azóta is kedvenc felvételeim egyike. Iain költött ehhez egy terjedelmes bevezetÅ‘t, ami megint csak egy ötletbörzének mondható duettbe torkollott Iain és Dani között, amibÅ‘l aztán kirajzolódott a 3/4-es ütemű téma, amit Winston lágy, de annál markánsabb akcentusai gazdagÃtottak. Ez már valóban "quadrofénikus" odafigyelést igényelt, de nem azért, mert emészthetetlen dolgokat játszottak, hanem mert mindenki együtt és egyszerre remekelt úgy, hogy az ember csak kapkodta a fejét.
Iain Ballamy "Floater" (VÃzen úszó vagy lebegÅ‘) cÃmű kompozÃciója kifejezetten szakrális, mondhatni imádkozó hangulatban fogant, egészen gyönyörű, sok szempontból az 1964 elÅ‘tti Coltrane-re emlékeztetÅ‘ szépségeket produkált. Nem volt gyors, de egyszerre volt energikus és megható, és megint megtörtént az a sima, gördülékeny átmenet Dani szólójába, aki ötletesen és egyedi módon kiaknázta a témában rejlÅ‘ harmóniai lehetÅ‘ségeket.
A szünet elÅ‘tt standardre váltottak, Arthur Schwartz "You and the night and the music" c. örökzöldjét dolgozták át saját szájÃzükre. Iain izgalmasan eljátszadozott a szóba jöhetÅ‘ melodikus és harmóniai lehetÅ‘ségekkel, de ebben az együttesben, a legszokatlanabb és legmerészebb fordulatok sem hangzottak disszonánsnak. Dani játékában megÅ‘rizte azt a hihetetlen intenzitást és szenvedélyt, ami már fiatalabb korában is jellemezte, de mindezt az évek tapasztalata és stÃlusának kiérleltsége teljesen lenyűgözÅ‘vé tette. És már nem tudom, hányadszor kell mondanom, hogy Misa milyen fantasztikusan ötletes volt, mÃg Winston jóformán dalra fakasztotta a dobokat.
A szünet után Iain "Portisbrad", általa is magyarázatlanul hagyott cÃmű balladájával nyitottak. Roppant érdekes volt a bevezetÅ‘, amelyet Iain lÃrai hangulatban, de Winston mondhatni katonás dobpergésére játszott, de ez a kontraszt nagyon érdekes módon bejött. Dani elgyönyörködtetÅ‘ akkordokkal remekelt, majd a végén, Misha segÃtségével Iain melódiákban tobzódó lÃrai szólót produkált.
Ezt követÅ‘en Dani és Iain Bach stÃlusában, humorosan és játékosan élve boncolta Jerome Kern "All the things you are" cÃmű örökzöldjét, amit aztán Dani szédületesen felpörgetett, majd mintegy lázcsillapÃtó gyanánt, Iain lÃrai hangulatban vezette le.
Thelonious Monk ikonikus "'Round about midnight"-ját duettben adta elÅ‘ Dani és Iain, ami nagyon intim összjátékot produkált és csak igazán elsÅ‘rangú muzsikusok, mint Å‘k, tudják kimutatni, mennyi lehetÅ‘ség rejlik Monk kompozÃcióiban, amelyek olyan átköltésekre alkalmasak, melyekben a rögtönzÅ‘k leleményén átsüt a szerzÅ‘ szelleme.
Szabó Dani "Imprints" cÃmű kompozÃciója gyönyörű romantikus darab, amely kidomborÃtotta Dani és Iain zenei temperamentumának hasonlóságát.
A fantasztikus finálét az 1940-es sláger, az "I hear a rhapsody" feldolgozása szolgáltatta. Iain egy kirobbanóan szvingelő szólóval szárnyalt, Dani keze alól pedig gyönyörű rögtönzött melódiák keltek életre, és Winston egy egészen fantasztikus dobszólót produkált, amit vele született szerénységből szerintem túl rövidre szabott, de akárhol és akárkivel játszik, belőle sosem elég.
Mindenki el volt ragadtatva ettÅ‘l az együttestÅ‘l. Négy nagy muzsikus beszélgetett zenében, egymás szájából véve ki a szót. Egy másik nagy gyönyöre volt ennek az estének, hogy bebizonyÃtotta, mindig lehet még újat alkotni torz és disszonáns hangok nélkül, olyan zenét, ami a szó hagyományos értelmében szép.
12-13 éve hallgatom ezeket a sebtiben toborzott brit-magyar vegyes zenekarokat, amelyek minimális próbával, de gyakran próba nélkül produkálnak fergeteges jazzt, de bátran állÃtom, elsÅ‘ együtt játszás alkalmával ilyen zenei és lelki összhangnak, ilyen mesterfokon megnyilvánuló egymásra találásnak még nem voltam szem- és fültanúja. Dani az életében nem játszott még egyikükkel sem. Iain évekkel ezelÅ‘tt egy csapatban egyszer összekerült Winstonnal, Mishával pedig, megint csak más összetételben, összesen kétszer. Misha és Winston nem játszott együtt azelÅ‘tt. Ez roppant ritka pillanat volt és meg kellene teremteni még egyszer a lehetÅ‘séget, hogy együtt játsszanak és hogy abból lemezfelvétel is szülessen, de csakis élÅ‘ben, mert ilyesmi stúdióban nem létezik.
Köszönet illeti a PetÅ‘fi Kulturális Ügynökséget, hogy magyar részrÅ‘l lehetÅ‘vé tette e koncert finanszÃrozását.
Ugyancsak köszönet illeti Muzslai Virágot, a londoni Liszt Ferenc Intézet zenei igazgatóját, aki szabadidejében vállalta, hogy képeket és élÅ‘ videófelvételt készÃtsen a Harmónia Jazzműhely Facebook oldala számára.
Â
London, 606 Club / Harmónia Jazzműhely, 2023. november 30.
Fotó, videó: Muzslai Virág
Â
Â
Â