2020-ban még 8,6 milliárd Ft-ot fizettek ki a magyar és külföldi zeneszerzőknek, ám idén ez 6,4 milliárd forintra csökkent. Ennek az összegnek csak a fele jut magyar zeneszerzőkhöz.
A koncertek elmaradása miatt 47%-kal kevesebb bevétel jött ebből a szegmensből, mint egy éve. Azonban a rádióktól is 32 %-kal kevesebb pénz folyt be, mivel az Artisjus a reklámbevételük alapján határozza meg a jogdíjat, ami sajnos a pandémia helyzet miatt csökkent, így kihatással volt a jogdíjakra is. Ezenkívül még számottevő a gépzenei jogdíj csökkenése, amit az éttermek, hotelek fizetnek, ráadásul ennek a mértéke kihatással van a többi jodíjnem mértékére.
Az Artisjus a jogdíjakat két részletben fizeti ki az év folyamán. Ez volt az első rész, amikor 46.828 dal, zenemű elhangzása után fizettek, majd a második részt júniusban fizetik, amibe a tavalyi koncertek, filmzenék utáni jogdíjak tartoznak.
Sajnos a zeneipart sújtotta egyik legjobban a Corona vírus miatt kialakult lezárás. Tavaly legalább a jogdíjak tervezhető összege megérkezett a zenészekhez, miközben az előre betervezett koncertek jó része elmaradt. Idén már se koncertekből, se jogdíjakból nem annyi érkezik, amennyit évek alatt megszokhattak, tervezhettek a zenei élet szereplői.
Most jönne jól a nagy streaming cégek jutaléka, de velük még nincs olyan megállapodás, hogy jelentős összeget várhatnának a hazai zeneszerzők, előadók.
Kapcsolódó cikk: Hallgatsz ingyen zenét? – Ne tedd!
Fotó: Irk Réka