
Esztert már több mint negyedszázada ismerem és figyelem aktivitását az ezredforduló körüli CoolActive együttesétől a Contempo-ig. Ott voltam koncertjein, írtam lemezeiről, és azzal is megtisztelt, hogy a Révész Richárddal készített Találkozás c. duólemezének kísérőszövegét is én írhattam.
Eleinte altszaxofonon remekelt, nem is tudom volt-e rajta kívül magyar hölgy, aki a nádfúvósok valamelyikén játszott volna akkoriban. (Igaz, hogy éppen barátnője, Urbán Orsi baritonozott olykor éppen a CoolActive-ban.) Mindenesetre Eszter hamarosan a fuvola szerelmese lett, ebből aztán három-négyet is használ: a szokásos fuvola mellett G-hangolású fa fuvolát, altfuvolát, bansurit (indiai bambusz fuvola) és piccolo-t, de a szaxofoncsalád sem maradhat ki: ma főleg szopránszaxofonon játszik, de olykor a „pályaindító” altszaxofont is előveszi. (Hangszerarzenáljáról részletesen beszél a honlapunkon tavaly március 11-én megjelent „Én és a hangszerem” c. sorozatunk reá vonatkozó cikkében.) Sokirányú tevékenységében fontos zeneszerzői és hangszerelői munkája is, emellett oktat, sőt olykor még idegenvezetőként is szerepel. Mindig makacs következetességgel járta a saját útját, alig-alig használt „hozott anyagot”, de saját szerzeményei mellett mindig játszotta zenésztársai (Eichinger Tibor, Révész Richárd, Nagy János Yancha, Csurkulya József, Horányi Sándor) kompozícióit is. Örömteli fordulat, hogy már két éve tagja Oláh Tzumo Árpád Gypsy Dreams nevű formációjának, amely éppen úgy különleges színfoltja a hazai zenei palettának, mint a Contempo trió.
Eszter is azon zenekarvezetők közül való, aki kedvesen, keresetlen szavakkal konferál: minden számról mond valami érdekes információt a közönségnek. Sok „néma” zenész tanulhatna tőle... Nem volt ez másképpen legutóbbi lemezbemutató koncertjén a Budapest Jazz Clubban sem.
Természetesen minden szám sorra került a korongról, legfeljebb nem pontosan abban a sorrendben, mint azon. Érdekes, hogy a második szett több tételében Puskás Levente is csatlakozott a trióhoz, vele már találkozhattunk néhány korábbi alkalommal is, pl. 2020-ban Eszter születésnapi koncertjén az Opusban, majd a Free Style Chamber Orchestra 2022. májusi ősbemutatóján a BJC-ben. Ő a Budapest Saxophone Quartet tagja, azon kevés klasszikus zenészek egyike, aki szívesen (és remekül) játszik jazzt altszaxofonján. De ez még messze volt, hiszen elsősorban a lemezt jegyző trió számai jöttek sorjában.
Logikusan a „Gyülekező” címet viselte a bemelegítő darab. Vidám magyaros dallam, Eszter szopránja is úgy szólt, mintha tárogató lett volna. Persze a másik két hangszeres: Horányi Sándor (gitáron) és Csurkulya József (cimbalmon) is terjedelmes szólót kapott.
Az erdélyi eredetű virtuóz cimbalmosnak egy közkedvelt magyar népdalfeldolgozása következett, amely különböző címeken lett ismert. Mi leginkább „Lovamat kötöttem”-ként szeretjük, Csurkulya (már korábban is) „Gyere bé, gyere bé” néven jegyzi. Ebben Eszter introja, a téma bemutatása és szólója bansuri-n gyönyörű, telt, bensőséges hangzással bilincselte le a hallgatóságot, de szopránszólója is volt. Két társa is brillírozott, Józsi persze különösen „meghajtotta” az általa jegyzett szám cimbalomszólóját.
A „Swing Your Steps” c. Csurkulya-szerzeménnyel már korábban is több alkalommal találkozhattunk. Ez a swing-orgiának titulálható fergeteges, táncra ingerlő szám nagyon feldobta a közönséget mind a 23-as, mind a 24-es Contempo-koncerteken is, amely a Django Reinhardt nevével fémjelzett gypsy-jazz hazai változatának mondható.
Eszter „Az eltűnt idő nyomában” c. szerzeménye sem először hangzott el, de csak most került lemezre.
Már ideje volt a trió harmadik tagjának, Horányi Sanyinak is előadni egy kompozícióját. A „Zebegény” a szép kis Duna-parti városkának szentelt darab, amelyben még a vízfelület szellők általi fodrozódását is látni véli a hallgató a zene hatására.
Eszter mindig is kedvelte a bizarr címeket (gondoljunk csak „Az egér mosolyára”). Nem csoda, hogy az első félidőt záró szám „A hóember napozni ment” címet viselte. Piccolon (a legkisebb méretű fuvolán) adta elő, és azzal konferálta fel, hogy nem sok előadó lehet a jazz világában, aki ezen a különleges hangszeren játszik.
A szünet után egy kifejezetten kiemelkedő Pozsár opusz, a Tango Contempo indította a második szettet. Véleményem szerint ez a szám lehetne akár a Contempo szignálja is. Már szerepelt a Contempo Appassionato c. lemezen is mégpedig egy hosszabb változatban), de nem volt olyan koncert sem, ahol ne hangzott volna el. Ahogyan megtudhattuk Esztertől, a nagy argentin muzsikus, Astor Piazzola művészetének hatására komponálta a kiemelkedő darabot. Ha tangó, akkor intenzív gitárszóló Horányi Sanyitól!
Ha pedig a „Gyere bé” a magyar, akkor Csurkulya Józsi másik szerzeménye, a „Balkán Shuffle”, amit a szomszédságunkban található balkáni népek folk muzsikája ihlette – ahogyan Eszter megfogalmazta félúton a blues és a Balkán között. Fantasztikus cimbalom intro vezette be, majd Eszter szopránszaxofonon mutatta meg a balkáni zenei világban központi szerepet játszó fúvós hangszerszólók jazzes változatát.
A következő dalról – Eszter „Eső után” c. szerzeményéről – is elmondhatjuk, hogy a „Tango”-hoz hasonlóan a Contempo korábbi lemezére is felkerült és a koncertek repertoárjáról sem hiányzik. A remek 3/4-es melódiát egy festmény ihlette, és a szerző varázslatos fuvolajátéka tette emlékezetessé.
Azt mindig is tudtuk, hogy Eszter egyike azon zenészeknek (szándékosan nem jazz-zenészeket említek), akik abszolút tájékozottak a zenei világ legkülönfélébb területein. Ezt reprezentálta egy francia zeneszerző, Francis Poulenc fuvolaszonátájának részlete. (Ez nem szerepel a lemezen.)
Ezután érkeztünk el a lemez névadó darabjához. A „Contempo Eclettico” egy mini-szvit, amelynek három tétele sem több, mint 6 perc a lemezen, a koncerten persze hosszabb volt. A zenei eklektikát oly módon tükrözte, hogy az „Elfújta a szél” a jazzt, a „Pentafolk” a népzenét, az „Öttusa” pedig a klasszikus zenét reprezentálta.
Eszter „Hungarian Blues”-a sem hiányzik a Contempo koncertjein, most is nagy sikert aratott.
Ahogyan tangó indította a második félidőt, úgy tangó is zárta. A vastaps hatására felhangzott Csurkulya József „Budapest tangó”-ja, kedvesen ismerős darab, ami a mi kis világunk rekvizítuma.
Hát ily módon zajlott le ez a figyelemreméltó koncert, amely egy kitűnő hazai lemez bemutatója volt. Úgy ítéltem meg, hogy a koncertbeszámolómba is aprólékosan végigmegyek a teljes repertoáron, bár remélhetően valaki magáról a lemezről is ír majd ajánlót/kritikát. (A rend kedvéért: a számok sorrendje a koncerten kicsit eltért a lemezen lévő sorrendtől, nem is említve a „Hungarian Blues”-t és a „Budapest Tangó”-t, valamit a fuvolaszonáta részletet, amelyek nem szerepelnek a lemezen.) Itt mondom még el, hogy a lemez dizájnja Eszter lányának, Kozma Védának a munkája, a csodás hangzást (felvétel, keverés, master) pedig Válik Lászlónak köszönhetjük!
A trió tagjai és a vendégművész is maximális teljesítményt nyújtottak. Mindenekelőtt Eszter játékát kell kiemelni, aki – még egy számon belül is – gyakran váltott hangszert, így aligha tudnám precízen idézni, hogy mikor melyik is került sorra. A trió további két tagja, nemcsak kiváló hangszeres kíséretet adott, de lebilincselő virtuóz szólókkal is elkápráztatta a közönséget. Horányi Sándor a gitárosokban nem szűkölködő hazai jazz nagy „öregje”, aki a legjobbak közé sorolható hangszerén. Csurkulya József pedig a – talán legmagyarabb – hangszer olyan kiemelkedő művelője, akinek sokkal több fellépési lehetőség és elismerés járna. (Ezt bátran kijelenthetem, mert mint „nagyfogyasztó” pontosan ismerem e ritka hangszer összes hazai művészének munkásságát.)
A vendég is remekelt: többször volt olyan fúvós-duett, hogy Levente alt-, Eszter pedig szopránszaxofonon játszott. Nem először és nem véletlenül kapott meghívást a Contempo-tól !
Még azt is örömmel teszem szóvá, hogy mostanában egymás után jelennek meg hazai jazzlemezek. Simády Béla munkatársunk Korongozó c. heti ajánlójában két olyan lemez is szerepel, aminek bemutató koncertjéről beszámolhattunk: ezek a Hajdu Klára Quartet és a Contempo Eclettico. És a közelmúlt „termésében” a BEG-től Juhász Gáborig további magyar jazzalbumok találhatók!
A koncert programja:
I. félidő
- Gyülekező (Pozsár Eszter)
- Gyere bé, gyere bé! /Lovamat kötöttem.../ (Csurkulya József)
- Swing Your Steps (Csurkulya József)
- Az eltűnt idő nyomában (Pozsár Eszter)
- Zebegény (Horányi Sándor)
- A hóember napozni ment (Pozsár Eszter)
II. félidő
- Tango Contempo (Pozsár Eszter)
- Balkán Shuffle (Csurkulya József)
- Eső után (Pozsár Eszter)
- Fuvola szonáta /I. tétel/ (Francis Poulenc)
- Contempo Eclettico (Pozsár Eszter)
a.) Elfújta a szél
b.) Pentafolk
c.) Öttusa
- Hungarian Blues (Pozsár Eszter)
ráadás: Budapest Tango (Pozsár Eszter)
Közreműködtek:
Pozsár Eszter szopránszaxofon, fuvola, altfuvola, bansuri (indiai bambuszfuvola), piccolo
Csurkulya József cimbalom
Horányi Sándor gitár
vendég: Puskás Levente alt- és szopránszaxofon ( 5., 6. és ráadás)
Budapest Jazz Club, 2025. május 14.
Fotók: Irk Réka